Monday, 27 May , 2024
امروز : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ - 20 ذو القعدة 1445
شناسه خبر : 11900
  پرینتخانه » اقتصادی, عناوين داغ تاریخ انتشار : 05 می 2024 - 12:08 |

هیچ زیرساختی برای نقدینگی واحدهای تولیدی آماده نیست!

صمد حسن زاده، رئیس اتاق بازرگانی ایران در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی گفت: باید برنامه‌های اساسی در مسائل اقتصادی داشته باشیم. مشکلات پولی و بانکی مطرح شده، جزو واقعیت‌ها بوده و بازدارنده برای اقتصاد و تولید است. وی افزود: برخی مسائل امروز برای واحدهای تولیدی جزو رویاها شده‌اند و چندین […]

هیچ زیرساختی برای نقدینگی واحدهای تولیدی آماده نیست!

صمد حسن زاده، رئیس اتاق بازرگانی ایران در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی گفت: باید برنامه‌های اساسی در مسائل اقتصادی داشته باشیم. مشکلات پولی و بانکی مطرح شده، جزو واقعیت‌ها بوده و بازدارنده برای اقتصاد و تولید است.

وی افزود: برخی مسائل امروز برای واحدهای تولیدی جزو رویاها شده‌اند و چندین سال است که تلاش می‌کنند اما به نقطه مناسبی نمی‌رسند، اتاق بازرگانی در این راستا پیشنهاداتی را تنظیم و برای مسئولان نظام فرستاده است، این پیشنهاد شامل بسته کارشناسی شده جهت رفع مسائل پولی و ارزی کشور است.

وی ادامه داد: امروز هیچ زیرساختی برای نقدینگی واحدهای تولیدی جهت رسیدن به اهداف جهش تولید آماده نیست. صحبت بانک‌ها در مقابل درخواست واحدهای تولیدی این است که وام‌های تکلیفی و الزامی دولت، فرصتی برای پرداخت تسهیلات به واحدهای خصوصی را نمی‌دهد. اگر بانک‌ها این تسهیلات را با زمانبندی اعلامی بپردازند، همه آن‌ها ورشکسته می‌شوند.

حسن زاده گفت: وجود ناترازی‌ها و عدم برنامه ریزی صحیح موجب کمبودها و نارسایی‌هایی شده است. امروز اگر برنامه های جهش تولید را واحدهای تولیدی در برنامه خود قرار دهند، هیچ گونه ظرفیت و امکانی برای توسعه آن‌ها وجود ندارد و با بهره های بانکی که بانک مرکزی جهت سپرده گذاری افزایش داده است، هیچ اقدامی برای کنترل نقدینگی اتفاق نیفتاد.

یونس ژائله، رئیس اتاق بازرگانی تبریز هم با اشاره به تحقق موفقیت آمیز جهش تولید با توان بخش خصوصی و مردم در دنیا، گفت: متاسفانه بخش سرمایه گذاری کشور شایسته ملت ما نیست.

وی با تاکید بر لزوم پرهیز رقابت دولت با بخش خصوصی، بهبود کسب و کار و تامین مالی بنگاه ها بر تحقق جهش تولید، افزود: روند سرمایه گذاری از سال ۱۳۸۴ تا امروز ۱۵۵ میلیارد دلار منفی را نشان می‌دهد بر این اساس برای تحقق رشد اقتصادی هشت درصدی نیازمند تامین این مبلغ هستیم.

وی در خصوص دلایل وضعیت منفی سرمایه گذاری، ادامه داد: کشور ما به منابع مالی دنیا وصل نیست بنابراین بخش خصوصی مجبور به استفاده از منابع داخلی است. با این حال، منابع ارزی در داخل کشور ما کم نیست فقط پراکنده هستند.

ژائله گفت: بانک مرکزی در سال گذشته اعلام کرد که با نرخ ۳۰ درصد سپرده خواهد گرفت که این امر باعث شد تا نرخ بهره در شبکه بانکی تا ۴۰ درصد افزایش یابد، از بهمن ۱۴۰۲ تا امروز نیز بیشتر بانکها از اعطای تسهیلات با بهره ۲۳ درصد خودداری می‌کنند.

وی گفت: بالغ بر ۹۵ درصد از اقتصاد استان در دست بخش خصوصی بوده و ۳۴ درصد منابع مالی استان نیز در نزد بانک های خصوصی است، بانک های خصوصی داریم که تنها ۲ درصد از منابع خود را در استان صرف می‌کنند.

وی با اشاره به مشکلات زیرساختی آب، برق و گاز، افزود: وقتی تاجر کشور دیگر نمی‌تواند با چمدان پول خود به کشور ما بیاید و از آن استفاده کند، مطابق با جهش تولید نیست.رئیس اتاق تبریز با اشاره به روند خصوصی سازی نیز گفت: برای بحث اهلیت و سیستم جامعی که بتواند بگوید چگونه یک مجموعه که متعلق به ملت است و کارایی ندارد را به بخش خصوصی بسپاریم نیازمند سیستم ارزشیابی هستیم*

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.