Monday, 27 May , 2024
امروز : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ - 20 ذو القعدة 1445
شناسه خبر : 11169
  پرینتخانه » اجتماعی, پيشنهاد سردبير, خبر ویژه, سیاسی, عناوين داغ, فرهنگی تاریخ انتشار : 16 دسامبر 2023 - 12:33 |

ایران قوی و پرافتخار به واسطه شهداست

در کنگره ۱۰ هزار شهید استان آذربایجان شرقی اعلام شد: آذربایجان همیشه بیرق‌دار آزادی و استقلال بود سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران ، در کنگره ۱۰ هزار شهید استان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه آذربایجان از یک تاریخ درخشان در منظومه استقلال و آزادی و اسلام‌خواهی ایران بزرگ برخوردار است، گفت: آذربایجان، […]

ایران قوی و پرافتخار به واسطه شهداست

در کنگره ۱۰ هزار شهید استان آذربایجان شرقی اعلام شد:

آذربایجان همیشه بیرق‌دار آزادی و استقلال بود

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران ، در کنگره ۱۰ هزار شهید استان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه آذربایجان از یک تاریخ درخشان در منظومه استقلال و آزادی و اسلام‌خواهی ایران بزرگ برخوردار است، گفت: آذربایجان، همیشه بیرق‌دار آزادی و استقلال و پیشگام در حرکات ضداستکباری بوده است.

وی افزود: شهیدان بزرگ سرزمین آذربایجان امروز میزبان ما هستند، هر قوم و جامعه‌ای با صفاتی توصیف می‌شوند و تاریخ و شخصیت برجسته این خطه و رویدادهای عظیمی که اتفاق افتاده است حاکی از شکوه و عظمت آن دارد.

سلامی ادامه داد: آذربایجان، پرچمدار نهضت مشروطه است و با علمای بزرگ خود نقش بزرگ ایفا کرده و این خطه علمای بزرگی علمی و دینی را در سپهر علمی و دینی خود پرورش داده است.

فرمانده سپاه پاسداران به شهدای محراب آذربایجان اشاره کرد و گفت: آیت‌الله شهید قاضی طباطبایی، آیت الله شهید مدنی هر دو اسوه وارستگی، تقوا و تواضع و پارسایی بودند و همچون عالمان بزرگی که امروز هدایت‌گر جامعه هستند.

وی تاکید کرد: بزرگترین افتخار این سرزمین، وجود رهبر معظم انقلاب اسلامی است که شخصیت حضرت ایشان، ریشه عمیقی در این سرزمین دارد.

وی ابراز کرد: مردمان این سرزمین مردمان حماسه، وفاداری، ایثار و فداکاری هستند؛ ۱۰ هزار شهید گلگون کفن و جوانان ماهرخ سار سرزمین که با بدرقه همسران و پدران و مادران راهی دفاع مقدس شدند.

فرمانده سپاه پاسداران ادامه داد: این حجم از ایثارگران و جانبازان و شهدا در راس شکوه ایران جای گرفته‌اند؛ این مردم در ۲۹ بهمن سال ۵۶ پیشگام بودند.

وی افزود: شهید یاغچیان، علی تجلایی، شفیع‌زاده و … شهدایی بودند که سوسنگرد را نجات دادند، حماسه آفریدند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: عاشورائیان نام‌هایی مثال‌زدنی هستند، برای مثال اگر به گلزار شهدای تبریز سر بزنید خواهید دید که در همه عملیات‌ها شهید دارید.

وی ادامه داد: شهدایی که در کربلاها، شلمچه‌ها، کوه‌های کردستان افتخار آفریدند، از الوند عبور کردند و با لشکری غیور و مردمی با صلابت و با ایمان پیشگام شدند که هیچ کلمه‌ای قادر به توصیف این خطه نیست.

فرمانده کل سپاه افزود: البته شهدای شما از مرز‌ها هم عبور کردند و پیکر بسیاری از حلب سوریه و از درعا آمدند، ۱۸ شهید مدافع حرم هدیه این مردم به اهل بیت و پاسداری از حریم آنان است.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه این شهیدان که امروز ما برای گرامیداشت خاطرات پرشکوه و حماسه آفرینی‌های آن‌ها به اینجا آمدیم در یکی از طولانی‌ترین جنگ‌ها راه غلبه کفار را بستند، تصریح کرد: این در شرایطی بود که تمام شرکای منطقه‌ای برای خاموشی نور اسلام آمده بودند تا اجازه ندهند ملت ایران حاکم بر سرنوشت خویش، مستقل زندگی کنند. تا به ما تحمیل کنند با معیار آن‌ها برای جهان زندگی کنیم.

وی ادامه داد: آن‌ها می‌خواستند بگویند زندگی جز در سایه ابر قدرت‌های باطل ممکن نیست و مسلمانان نمی‌توانند صاحب قدرت باشند و استقلال آزادی و ارزش‌های اسلامی شایسته نیست و ما را تحقیر شده در گورستاتی از جهل مدرن نگه دارند، اما انقلاب اسلامی این مساله را محو کرد و جوانان ما به جبهه‌ها سرازیر شدند و صف مستحکمی برابر کفر شکل گرفت.

این فرمانده دوران دفاع مقدس تاکید کرد: اگر در آن جنگ ما می‌باختیم برای همیشه از صفحه جغرافیای سیاسی حذف می‌شدیم، زیرا در جغرافیای جهان جایی برای ملت‌های ضعیف نیست و باید در میدان بود و از نصرت خداوند کمک گرفت، شهیدان عزیز ما همین کار را کردند؛ لشکر ۳۱ عاشورا نقشی تاریخی و تاریخ ساز برای استقلال این سرزمین ساخت و همیشه سپاه بهترین فرماندهان خود را بر این لشکر پیروز نهاده است.

وی با اشاره به اینکه امروز ایران امن، قدرتمند و در حال پیشرفت است، تصریح کرد: این مسائل به برکت خون این شهیدان است که هنوز بر ما ناظر و شاهد هستند. ایرانِ شکست ناپذیر و مقتدر که از صخره‌های تحریم عبور کرده و تهاجم فرهنگی را از اعتبار ساقط کرده است، ایرانی که رهبر جانبازش در مقابل طوفان‌های سهمگین ایستاده و مردم، چون نگین او را در حلقه وفاداری گرفته است و امروز همه در مورد ایران با احترام و اعتبار سحن می‌گویند و کسی به سرزمین و هویت دین و فرهنکش جرات جسارت ندارد، میراث شهیدان ماست.

سرلشکر سلامی یادآور شد: دست و پای خانواده شهدا و جانبازان را می‌بوسیم، زیرا به واسطه آن‌ها ایران ایمن، قوی و پرافتخار و معتبر است و این ایرانِ شهداست.

تبریز و آذربایجان، ده هزار علم عزت و ایستادگی برافراشته‌اند

سردار اصغر عباسقلی‌زاده، فرمانده سپاه عاشورا نیز در اجلاسیه نهایی کنگره ده هزار شهید آذربایجان‌شرقی گفت: تبریز و آذربایجان، ده هزار علم عزت و ایستادگی برافراشته‌اند که دامنه اعتبار و منزلت و افتخار این  مردم رشید را گسترده کرده و عظمت این مردم را رفعت و بزرگی بخشیده است.

 وی ادامه داد: ده هزار شهید به خون خفته آذربایجان‌شرقی استوانه‌های محکمه‌ای هستند که بنای رفیع فرهنگ جهاد و شهادت، بر اکتاف آنان استوار گردیده است و بنابه فرمایش رهبری عزیز آذربایجان مهد از جان گذشتگان است.

 سردار عباسقلی‌زاده با اشاره به این‌که کنگره ملی ده هزار شهید آذربایجان با چنین گنجینه‌ای کار خود را آغاز کرده است، گفت: اگرچه معتقدیم دفاع مقدس و فرهنگ جهاد و شهادت قله با عظمت فضائل ملت رشید ایران است و با یک کنگره نمی‌توان حتی به دامنه‌های آن رسید تا چه رسید به قله‌های آن دست یافت‌.

 وی تصریح کرد: اما تمام همت و تلاش دست‌اندرکاران کنگره ترویج معارف دفاع مقدس در بستر یک عملیات فرهنگی به نام کنگره ملی ده هزار شهید بود و توجه و تمرکز همه عوامل کنگره توجه به مطالبات رهبر معظم انقلاب درباره شهدا و سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی بر محور آن مطالبات بود.

 فرمانده سپاه عاشورا با بیان این‌که بر همین مبنا دو مولفه ذکر و یاد و انتقال پیام محور برنامه‌ریزی‌ها قرار گرفت، ابرازداشت: ما به‌عنوان خادمان کنگره ملی ده هزار شهید استان سعی کردیم در وهله نخست فضای استان را با ذکر و یاد شهیدان عطرآگین کنیم، این هدف واحد در قالب فضای مجازی و فضاسازی شهری و محلی و برگزاری یادواره‌ها اجلاسیه‌ها و شهرداری‌ها و رویدادهای مختلف انجام پذیرفت.

 وی عنوان کرد: نهضتی فراگیر که برای تعظیم ذکر و یاد شهیدان شروع گردید و از روستاها تا شهرهای کوچک و بزرگ تبریز، یاد و نام شهیدان توسط نهادها و دستگاه‌ها و گروه‌های مردمی تعظیم و تکریم شد و بستری برای انتقال مضامین و مصادیق عالیه جهاد و شهادت گردید.

 سردار عباسقلی‌زاده به رویکرد دوم عوامل کنگره مبنی بر انتقال پیام شهیدان و پیام فرهنگ جهاد و شهادت به اقصی نقاط استان، به خصوص نوجوانان پرداخت و یادآور شد: این کار با زبان بلیغ هنر و رسانه محقق شد، چنان‌که با این قالب گیرا، ده‌ها پوستر، نماهنگ، تئاتر، سرود، فیلم و تولید گردید و برخی از تولیدات سازگار با ذائقه مخاطب محتواهایی مانند پادکست، بازی رومیزی، پویانمایی، موشن‌گرافی و طراحی و تولید شد.

 وی گفت: در بخش ادبیات و تالیف کتاب نیز، تألیف، چاپ و انتشار ۴۵ کتاب جدید انجام شد و ۵۰ جلد نیز در مرحله بازبینی و ویراست قرار دارد، ۵ جلد کتاب مانند لشکر خوبان و نورالدین پسر ایران به زبان ترکی استانبولی و آذربایجانی چاپ مجدد شد. در عرصه فضای مجازی علاوه بر راه‌انداری پویش‌های فضای مجازی، جشنواره تولیدات فضای مجازی ویژه کنگره ملی ده هزار شهید استان با هدف مردمی‌سازی و راه‌اندازی نهضت تولید محتوا انجام گرفت.همچنین دو رویداد طراحی پوستر و هنرهای تجسمی با موضوع کنگره برگزار شد.

 فرمانده سپاه عاشورا، گفت: در مجامع علمی، حوزه‌های علمیه و دانشگاهی رویدادهای مختلفی در موضوع کنگره برگزار شد تا علاوه بر اجتماعات مردمی در جوهای نخبگانی و علمی نیز موضوع کنگره و دفاع مقدس در اولویت این عملیات فرهنگی قرار گیرد.

 پیکر ۵ شهید گمنام دوران دفاع مقدس میهمان این مراسم در سالن شهید پورشریفی تبریز بودند.

در ابتدای این مراسم فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای کنگره ۱۰ هزار شهید پخش شد.

در طول برگزاری این کنگره، ۵ برنامه نمایشی با موضوعات مختلف اجرا شد.

نمایش «حماسه نامیرا» در سالن شهید پورشریفی به مدت ۵ روز به دید عموم در خواهد آمد.

همچنین آغاز نمایشگاه رزمی و تجهیزات دفاعی در سنگ فرش مصلی امام خمینی (ره) تبریز به مدت ۵ روز از برنامه‌های جنبی کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی است*

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.